Почна ликовната колонија во Валандово

Валандово / 09:35

Почна ликовната колонија „Валандово 2018-та“ во организација на Домот на културата „25-ти мај“.

На колонијата учествуваат еминентни сликари од Македонија, Унгарија, Турција, Романија, Албанија и Бугарија. Тие до сабота ќе сликаат на атрактивното место под Кулата, во близина на манастирот „Св.Ѓорѓи“.

На оваа колонија учествуваат сликари од различни генерации – годинава претежно млади, од кои повеќето се жени.

Ликовната колонија во Валандово, со мали прекини се одржува од 1987 година до денес.


⚠ Преземањето авторски текстови и фотографии е дозволено единствено доколку се почитуваат принципите за фер користење на содржина или со претходна дозвола од медиумот.

Valandovo.mk е дел од 034 Медија Груп. Покрај Valandovo.mk групацијата е издавач и на онлајн медиумите Vesti.sr, 24Gevgelija.mk, Bogdanci.mk, 24Dojran.mk и Radovis.mk.

Коментари

Login

Добредојдове! Логирајте се на вашата сметка

Запомни ме Заборавена лозинка?

Lost Password