Магазин

И „Распеани Валандовчани“ со можност да учествуваат во подвигот за гинисов рекорд

Викендов, во бугарскиот град Ќустендил, ќе се одржи Меѓународниот фестивал на шлагери и староградски песни „Пеј срце“ на кој ќе се направи обид за поставување гинисов рекорд во хорско пеење…

Прочитај повеќе

Нова колекција на „ЗАНОВ“: Resort ’19

Модниот дизајнер со валандовско потекло Мите Занов кој ги потпишува креациите зад модниот бренд „ЗАНОВ“ излезе со нова летна колекција „Resort ’19“. Како што вели Занов за новата колекција, таа…

Прочитај повеќе

Мите Занов во интервју за „Гламур“ зборуваше за почетоците и текот на својата кариера како моден дизајнер

Мите Занов, познатиот македонски моден дизајнер со потекло од Валандово зборуваше за лајф-стајл порталот „Гламур“ за своите почетоци во модата и текот на неговата успешна кариера како моден дизајнер. „Откако…

Прочитај повеќе

„Ако одам во Битола“ од „Фолк Фест Валандово“ 1989-та, во изведба на босанско-американското дуо „АлмаНова“

Босанско-американското дуо „АлмаНова“ неодамна ја претстави својата изведба на добро познатата „Ако одам во Битола“. Песната е дело на Петар Георгиев – Калиц, а беше изведена на „Фолк Фест Валандово“…

Прочитај повеќе

Невообичаена ситуација на „Фолк Фест Валандово“: Три песни со ист број на поени наградени со трета награда

На овогодинешното издание на „Фолк Фест Валандово“ кое се одржа синоќа во салата „Јанко Узунов“ во Валандово, се случи несекојдневна ситуација. Три композиции кои беа отпеани во натпреварувачката програма добија…

Прочитај повеќе

Првата награда на „Фолк Фест Валандово“ 2019 му припадна на Драган Мијалковски и неговата „Илина“

На вечерашната натпреварувачка вечер на 34. издание на „Фолк Фест Валандово“, Драган Мијалковски со песната „Илина“ ја освои првата награда. Песната е комплетно дело на авторот Љупчо Трајковски – Фис….

Прочитај повеќе

„Распеани валандовчани“ ја освоија втората награда на овогодинешното издание на „Фолк Фест Валандово“

Ансамблот за македонска народна песна „Распеани валандовчани“ ја освоија втората награда на овогодинешното, 34-то издание на „Фолк Фест Валандово“. Тие во натпреварувачкиот дел настапија последни, со песната „Љубов преку граница“….

Прочитај повеќе

Ќерката на Ѓоко Јовиќ чекори по стапките на татко си – Ја препеа „На Велигден сум се заљубил“

Дека крушата под круша паѓа е сведок и новата обработка на евергринот на Џокси, „На Велигден сум се заљубил“ од страна на Теодора Јовиќ. Талентираната 11-годишна Теодора е ќерка на…

Прочитај повеќе

Момчето со мандолина, Јанко Узунов, несудениот прв Македонец на Евровизија

Во пресрет на овогодинешното издание на „Фолк Фест Валандово“, а и „Евросонг“, неизбежно ќе се сетиме на легендата на македонската музика Јанко Узунов. Валандовчани ќе го сетат по големиот хит…

Прочитај повеќе

Традиционалната „Божиќна ноќ“ и годинава ќе се одржи на плоштадот во Валандово

Во понеделник, 07.01.2019-та година, на плоштадот во Валандово ќе се одржи традиционалната „Божиќна ноќ“. На настанот, кој ќе започне во 18.00 часот, посетителите ќе ги забавува „Астра Бенд“.

Прочитај повеќе

Страна 1 of 2

Login

Добредојдове! Логирајте се на вашата сметка

Запомни ме Заборавена лозинка?

Lost Password