„Решив дома да се вратам” е новиот сингл на Ѓоко Јовиќ

Валандово / 10:57

Со корени од валандовско, една од најголемите македонски фолк ѕвезди Ѓоко Јовиќ го издаде својот најнов сингл насловен како „Решив дома да се вратам”.

Видео записот за песната кој е објавен на „Јутуб” за само неколку часа брои илјадници прегледи. Во него како статисти се појавуваат татко на Ѓоко, неговиот син Михаил и македонската актерска легенда Владо Дојчиноски.

Новото музичко парче претставува музичко кант-авторско дело за Јовиќ, додека текстот е потпишан од неговиот долгогодишен соработник, Александар Стевановски.

„Решив дома да се вратам” ја опева исконската копнеж на македонските печалбари по својата татковина.

Ѓоко Јовиќ во 2006-та година, ја понесе првата награда од најреномираниот македонски фестивал за народна музика „Фолк Фест Валандово” со песната „Црвена вишна”, дело на еден од основачите на фестивалот, Леонид Манчев.


⚠ Преземањето авторски текстови и фотографии е дозволено единствено доколку се почитуваат принципите за фер користење на содржина или со претходна дозвола од медиумот.

Valandovo.mk е дел од 034 Медија Груп. Покрај Valandovo.mk групацијата е издавач и на онлајн медиумите Vesti.sr, 24Gevgelija.mk, Bogdanci.mk, 24Dojran.mk и Radovis.mk.

Коментари

Login

Добредојдове! Логирајте се на вашата сметка

Запомни ме Заборавена лозинка?

Lost Password