Вести

Настраданите во Чернобил ги лечеле со јапонски јаболка од Валандово

Јапонското јаболко, кое кај нас најчесто доаѓа од Валандово го донел Лазар Колишевски по едно патување во Кина. Оттогаш па наваму, народот си го нарекол јапонско, а најверојатно на формата и големината…

Прочитај повеќе

„Решив дома да се вратам” е новиот сингл на Ѓоко Јовиќ

Со корени од валандовско, една од најголемите македонски фолк ѕвезди Ѓоко Јовиќ го издаде својот најнов сингл насловен како „Решив дома да се вратам”. Видео записот за песната кој е…

Прочитај повеќе

Бардот на македонската современа книжевност Венко Андоновски утре доаѓа во Валандово

Утре, 20-ти октомври, среда, во 19 часот, во Домот на културата „25-ти Мај“ во Валандово, ќе гостува еден од најистакнатите македонски писатели, Венко Андоновски, со неговите „Книжевни разговори“. На настанот…

Прочитај повеќе

Пепита Маринкова од Валандово учествуваше во најголемото балканско талент шоу „Ѕвездите на Гранд”

Талентираната валандовчанка, Пепита Маринкова, учествуваше во најголемото балканско музичко талент шоу „Ѕвездите на Гранд”. Пепита пред шестчленото жири и милионскиот аудиториум се претстави со песните „Загрли” од Гоца Тржан и…

Прочитај повеќе

Министерот за транспорт и врски, Горан Сугаревски и директорот на ЈПДП, Зоран Китанов во посета на општина Валандово

Министерот за транспорт и врски, Горан Сугаревски и директорот на ЈПДП, Зоран Китанов, заедно со градоначалникот на општина Валандово, Перо Костадинов извршија увид во градежните активности на регионалниот патен правец…

Прочитај повеќе

СОУ „Гоце Делчев” започна со производство на сок од калинки

Од оваа учебна година учениците и професорите од СОУ „Гоце Делчев“ почнаа со производство на сок од калинки. За таа цел училиштето набави производна линија каде машински се цеди, полни…

Прочитај повеќе

Делови од Валандово ќе останат без вода за пиење

Поради дефект на водоводната мрежа, денес ќе биде во прекин водоснабдувањето во град Валандово на улиците: „Никола Карев“„Глигор Прличев“„Маршал Тито“„Првомајска“„Kирил и Методиј“ Прекинот ќе биде во период од 09:00 до…

Прочитај повеќе

Јордан Стојановски ученик во ООУ „Јосип Броз Тито” добитник на пофалница на националниот конкурс по повод Светскиот ден на штедењето

Агенцијата за супервизија на осигурувањето објави Кокурс за ученици во основните и средните училишта во државата по повод Светскиот ден на штедењето – 31. Октомври и Денот на осигурувањето 1….

Прочитај повеќе

Се одржа завршната конференција од проектот „Свеста за своето Валандово“

Во Домот на култура „25ти Мај”- Валандово, се одржа завршната конференција од проектот „Свеста за своето Валандово“ кој се реализира од Институтот за европски, образовни, социо-културни и економски политики ЕВРОПА…

Прочитај повеќе

Следуваат интензивни врнежи: Постои опасност од излевање на Калковска Река

Според напревените анализи кои ги направивме, општина Валандово ќе потпадне под уште еден влажен бран, кој ќе донесе големо количесво на воден талог. Во текот на утрешниот ден постепено ќе…

Прочитај повеќе

Страна 1 of 72

Login

Добредојдове! Логирајте се на вашата сметка

Запомни ме Заборавена лозинка?

Lost Password