Вести

13 ученици од „Гоце Делчев“ на пракса во Бугарија

Ученици од Земјоделско – ветеринарната струка од СОУ „Гоце Делчев“ од Валандово, како дел од програмата за стручно квалификување се на двонеделен престој во Сандански, Бугарија. 13-те ученици праксата ја…

Прочитај повеќе

Изгаснат пожарот на Валандовско брдо

Вечерва на Валандовско брдо ТППЕ Струмица учествуваше во гасење на поголема површина со сува трева и нискостеблеста шума. Интервенцијата траеше од 21.20 – 23.00 часот. Интервенирано е со 1 ПП…

Прочитај повеќе

Мартин Динев со сребрен медал најуспешен од македонските учесници на Балканската олимпијада по информатика

На последниот интернационален натпревар за оваа година, 27-мата по ред Балканска Олимпијада по Информатика (БОИ 2019), која од 9-ти до 14-ти септември се одржа во Атина, Грција, нашите ученици постигнаа…

Прочитај повеќе

Ќе ги добие ли Валандово првите гинисови рекордери: „Распеани Валандовчани“ го потврдија учеството во обидот за „гинис“ во хорско пеење

„Распеани Валандовчани“ викендов престојуваат во Ќустендил, Бугарија, каде се одржува Меѓународниот фестивал на шлагери и староградски песни „Пеј срце“ на кој ќе се направи обид за поставување гинисов рекорд во…

Прочитај повеќе

И „Распеани Валандовчани“ со можност да учествуваат во подвигот за гинисов рекорд

Викендов, во бугарскиот град Ќустендил, ќе се одржи Меѓународниот фестивал на шлагери и староградски песни „Пеј срце“ на кој ќе се направи обид за поставување гинисов рекорд во хорско пеење…

Прочитај повеќе

Започна изградбата на плоштадот и паркот во Удово

Започна реализацијата на проектот кој чини нешто повеќе од четири милиони денари, а вклучува изградба на плоштад и парк во населеното место Удово. Урбаниот простор кој ќе се уредува со…

Прочитај повеќе

Проекција на филмот „Blue Heart“ за почеток на неделата на Глобалните климатски протести

На 20-ти септември, во дворот на СОУ “Гоце Делчев” Валандово, во 18.30 часот, ќе се изврши проекција на филм и дискусија за климатските промени и ефектите и последиците на целиот…

Прочитај повеќе

Тече изградбата на туристичката патека до манастирот „Св. Ѓоргија“

Тече реализацијата на проектот „Туристичка патека од природата до културата на планината Плавуш“ финансиран од Центарот за развој на Југоисточниот плански регион. Со реализацијата на овој проект, кој чини 133…

Прочитај повеќе

Гори Грчки Врв во близина на Грчиште од валандовска страна

Во близина на селото Грчиште, место викано Грчки Врв, од страната на Валандово, има активен пожар, јавија од Дирекцијата за заштита и спасување. На пожарите активно делуваат сите субјекти кои…

Прочитај повеќе

Запишувањето нови деца во градинка одложено до крајот на реконструкцијата на градинката во Валандово

Поради градежните работи кои се изведуваат во детската градинка „Калинка“ во Валандово и неможноста за одвивање на едукативниот процес, запишувањето на нови деца ќе биде одложено до завршувањето на градежните…

Прочитај повеќе

Страна 2 of 66

Login

Добредојдове! Логирајте се на вашата сметка

Запомни ме Заборавена лозинка?

Lost Password