Низ Скопје поставен банер против рудниците во југоистокот, како поддршка за локалните активисти

Валандово / 12:33

Денес, група на активисти, поставија банер со натписот „Заедно против рудниците“, на повеќе локации низ Скопје. Со овој гест сакаат да изразат солидарност со активистите од југоистокот, но и да нагласат дека придобивки од рудниците ќе имаат малкумина профитери, а последиците ќе ги трпиме сите ние. Дополнително, велат дека отворањето на рудниците би значело прекршување на демократска волја, што пак води до безидејно и лудо претворање на земјоделски регион во токсична рударска депонија.

Текстот во целост можете да го прочитате на Glasnik.mk


⚠ Преземањето авторски текстови и фотографии е дозволено единствено доколку се почитуваат принципите за фер користење на содржина или со претходна дозвола од медиумот.

Valandovo.mk е дел од 034 Медија Груп. Покрај Valandovo.mk групацијата е издавач и на онлајн медиумите Vesti.sr, 24Gevgelija.mk, Bogdanci.mk, 24Dojran.mk и Radovis.mk.

Коментари

Login

Добредојдове! Логирајте се на вашата сметка

Запомни ме Заборавена лозинка?

Lost Password