Uncategorized

Од септември стартува ракометната школа во Валандово на РК „Младост“-Богданци

Од септември стартува новата ракометна школа во Валандово  на РК „Младост“ – Богданци, наменета за најмладите од општината. Школата ќе биде предводена од тренерите Мите Стоилов и валандовчанецот Мартин Ташков….

Прочитај повеќе

Утрово ставен под контрола пожарот кој избувна во близина на село Грчиште

Пожарот во реонот на с.Грчиште кој зафати нискостеблеста шума и сува трева е локализиран и под контрола. Во гаснењето на пожарот учествуваа екипи на ТППЕ Валандово и ШС „Санџак“ –…

Прочитај повеќе

Репрезентативецот Антонио Петровски нов голман на КМФ „Проект“-Јосифово

Репрезентативецот Антонио Петровски е новиот голман на екипата на КМФ „Проект“ – Јосифово, кој ќе го брани голот во новата футсал сезона. Тој веќе долго време е и број еден…

Прочитај повеќе

Советот на општина Валандово одржа комеморативна седница по повод смртта на советникот Димче Балески

Советот на општина Валандово одржа комеморативна седница по повод смртта на советникот Димче Балески. На седницата свое обраќање имаа претседателот на Советот – Владимир Марков, градоначалникот – Перо Костадинов и…

Прочитај повеќе

Вечерва во Јосифово традиционална крводарителска акција

Вечерва во просториите на О.О.У „Страшо Пинџур“ – Јосифово ќе се одржи крводарителска акција во организација на „Црвен Крст“ – Валандово.  Акцијата традиционално се одржува секоја година во месец август,…

Прочитај повеќе

Второто издание на „Josifovo Summer Fest“ ветува подеднакво добра забава, годинава во три фестивалски вечери

Второто издание на големиот фестивал на отворено „Josifovo Summer Fest“ годинава се одржува во три фестивалски вечери, од 23-ти до 25-ти август. Домаќин на фестивалот е неповторливиот и единствен Игор…

Прочитај повеќе

Во Валандово ќе се одржи јавна расправа за под-проектот „Систем за наводнување Страиште“

На ден 21.08.2019-та година (среда) во просториите на Домот на култура „25 Мај”, Валандово, со почеток во 11 часот, ќе се одржи Јавната расправа по нацрт Студијата за оцена на…

Прочитај повеќе

Друштвени игри за тинејџери, адолесценти и возрасни-уште една нова услуга на валандовската библиотека

Градската библиотека „Гоце Делчев“ – Валандово, ја збогатува својата најнова услуга – Друштвени игри, овојпат и за тинејџери, адолесценти и возрасни. Оваа услуга денеска за првпат беше користена од тинејџери,…

Прочитај повеќе

Картичките за зелена нафта за земјоделците се пристигнати во Министерството за земјоделство во Валандово

Од Министерство за земјоделство, шумарство и водостопанство – ПЕ Валандово, информираат дека картичките за зелена нафта за земјоделците од општина Валандово, се изготвени и пристигнати во Подрачната единица на Министерството…

Прочитај повеќе

Во Јосифово ќе се одржи 20-от Меморијален рок-концерт „Цале 2019-та“

Љубителите на рок-музиката и оваа година ќе можат да уживаат во нејзините звуци на уште еден меморијален рок-концерт „Цале 2019-та“. Концертот ќе се одржи на 17-ти август 2019-та година (сабота)…

Прочитај повеќе

Страна 1 of 3

Login

Добредојдове! Логирајте се на вашата сметка

Запомни ме Заборавена лозинка?

Lost Password