Средношколецот Мартин Динев – дел од тимот на најдобрите програмери на Олимпијадата по информатика во Цукуба, Јапонија

Валандово / 10:56

Средношколецот Мартин Динев учествуваше на 30-тата Интернационална Олимпијада по информатика, која се одржуваше од 1-ви до 8-ми септември во Цукуба, Јапонија. Динев беше дел од македонскиот тим составен од Владимир Максимовски, Андреј Величковски и Филип Михов. Заедно со нив беа и м-р Весна Димитриевска и м-р Емил Станков од ФИНКИ.

Македонската репрезентација вторпат се враќа со сребро од Интернационалната Олимпијада по информатика. Тие досега освоија 2 сребрени и 16 бронзени медали.

Владимир Максимовски освои сребрен а Андреј Величковиќ бронзен медал, додека пак Мартин Динев бил на дофат да освои бронзен медал, од кој го делеле само 10 поени од можните 600.


⚠ Преземањето авторски текстови и фотографии е дозволено единствено доколку се почитуваат принципите за фер користење на содржина или со претходна дозвола од медиумот.

Valandovo.mk е дел од 034 Медија Груп. Покрај Valandovo.mk групацијата е издавач и на онлајн медиумите Vesti.sr, 24Gevgelija.mk, Bogdanci.mk, 24Dojran.mk и Radovis.mk.

Коментари

Login

Добредојдове! Логирајте се на вашата сметка

Запомни ме Заборавена лозинка?

Lost Password