Почувствуван земјотрес во Валандово и Струмица

Валандово / 11:13

Утрово во 07.26 часот почувствуван е земјотрес кој припаѓа на струмичкото епицентрално подрачје.

Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје соопшти дека епицентарот се наоѓа на 120 километри југоисточно од Скопје.

Земјотресот бил со локална Рихтерова магнитуда од 2,6 степени, а го почувствувале граѓаните на Струмица, Валандово и околината, со интензитет од три степени според Европската макросеизмичка скала.


⚠ Преземањето авторски текстови и фотографии е дозволено единствено доколку се почитуваат принципите за фер користење на содржина или со претходна дозвола од медиумот.

Valandovo.mk е дел од 034 Медија Груп. Покрај Valandovo.mk групацијата е издавач и на онлајн медиумите Vesti.sr, 24Gevgelija.mk, Bogdanci.mk, 24Dojran.mk и Radovis.mk.

Коментари

Login

Добредојдове! Логирајте се на вашата сметка

Запомни ме Заборавена лозинка?

Lost Password