Црквата ги повика верниците на „Ѓурѓовденска” слава на манастирот во Валандово. Властите повикуваат на почитување на мерките.

Валандово / 17:33

Утре, 6-ти мај, за верниците од православна вероисповед „Св. Ѓорѓија” или „Ѓурѓовден“ според известувањето на црквата во манастирот „Св.вмч. Ѓорѓи” ќе се одржи манастирска слава.

Бидејќи државата е сѐ уште во вонредна состојба, локалните власти повикаа на почитување на мерките за социјално растојание и групирање, како и носење на заштитни маски, а најавија и зголемено присуство на полицијата.

Тие се надеваат дека граѓаните ќе ги почитуваат мерките и нема да дојде до ескалација на состојбата.

Манастирската слава ќе се одржи со следниот распоред:

06.05.2020(Среда)Божествена литургија со почеток во 07 часот, по службата мал водосвет

06.05.2020 (Среда) Благословување и делење на славскиот ручек со почеток од 16 часот.


⚠ Преземањето авторски текстови и фотографии е дозволено единствено доколку се почитуваат принципите за фер користење на содржина или со претходна дозвола од медиумот.

Valandovo.mk е дел од 034 Медија Груп. Покрај Valandovo.mk групацијата е издавач и на онлајн медиумите Vesti.sr, 24Gevgelija.mk, Bogdanci.mk, 24Dojran.mk и Radovis.mk.

Коментари

Login

Добредојдове! Логирајте се на вашата сметка

Запомни ме Заборавена лозинка?

Lost Password