Регистриран првиот случај на коронавирус во Валандово

Валандово / 13:01

Во денешното онлајн обраќање, министерот Филипче потврди дека е регистриран првиот случај на коронавирус во Валандово.

Директорот на ЈЗУ „Здравствен дом” Валандово, Марков Роберт, изјави дека лицето кое е позитивно на COVID -19 и според најновата статистика е евидентирано од Валандово, симптомите ги има добиено додека бил сместен во државен карантин.

Моментално лицето е на лекување на инфективно оделение во Општа Болница Битола.

„Денеска регистрирани се 48 излекувани пациенти. Од нив 6 пациенти од болничко лекување и 42 кои се лекуваа во домашни услови.
Во ГОБ „8 сетпември“ почина пациент од Скопје на 51 годишна возраст, примен во болницата на 9 април во тешка состојба и веднаш поставен на респираторна машина.
Во изминатите 24 часа потврдени се 28 нови случаи на ковид-19. По градови:


⚠ Преземањето авторски текстови и фотографии е дозволено единствено доколку се почитуваат принципите за фер користење на содржина или со претходна дозвола од медиумот.

Valandovo.mk е дел од 034 Медија Груп. Покрај Valandovo.mk групацијата е издавач и на онлајн медиумите Vesti.sr, 24Gevgelija.mk, Bogdanci.mk, 24Dojran.mk и Radovis.mk.
  • “Скопје -11
  • Куманово -2
  • Прилеп -9
  • Тетово -2
  • Велес – 3
  • Валандово -1.
    Со ова вкупната бројка на дијагностицирани пациенти со ковид-19 во нашата земја изнесува 1259.
    Во изминатото деноноќие направени се 660 теста. Досега во земјата се направени вкупно 13.000 тестирања на Ковид -19.“

Коментари

Login

Добредојдове! Логирајте се на вашата сметка

Запомни ме Заборавена лозинка?

Lost Password