Еден нов случај и еден оздравен е денешниот биланс од пандемијата во Валандово

Еден новорегистриран позитивен случај на коронавирус и еден излекуван пациент е денешниот биланс од пандемијата во општина Валандово.

Во моментов на територијата на општината бројот на активни случаи останува непроменет, т.е. 22.

Во последните 24 часа на државно ниво се направени 1372 тестирања, а регистрирани се 112 нови случаи на ковид-19 во:

 • Скопје 46
 • Куманово 7
 • Штип 1
 • Прилеп 2
 • Тетово 1
 • Струга 6
 • Велес 4
 • Битола 7
 • Охрид 4
 • Гостивар 3
 • Струмица 11
 • Радовиш 3
 • Кочани 4
 • Пробиштип 1
 • Берово 1
 • Валандово 1
 • Виница 1
 • Делечево 1
 • Кратово 1
 • Свети Николе 4
 • Кичево 2
 • Ресен 1

Во болнички услови се починати 8 пациенти од Teтово (73г), Струмица (58г), Делчево (55г), двајца од Струга (80 и 74г) и тројца пациенти од Скопје (53,76 и 82г).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 159 оздравени пациенти од:

 • Скопје 42
 • Куманово 8
 • Штип 3
 • Прилеп 8
 • Тетово 10
 • Струга 6
 • Велес 4
 • Битола 3
 • Охрид 10
 • Кавадарци 2
 • Гостивар 13
 • Гевгелија 11
 • Струмица 4
 • Крива Паланка 2
 • Радовиш 2
 • Крушево 2
 • Кочани 4
 • Пробиштип 1
 • Македонски Брод 2
 • Пехчево 1
 • Берово 3
 • Валандово 1
 • Виница 2
 • Делчево 8
 • Свети Николе 3
 • Кичево 3
 • Ресен 1

Досега во земјата се направени вкупно 187.080 тестирања на Ковид-19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 17786, бројката на оздравени пациенти е 14801, на починати е 737, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2248.

Коментари


⚠ Преземањето авторски текстови и фотографии е дозволено единствено доколку се почитуваат принципите за фер користење на содржина или со претходна дозвола од медиумот.

Valandovo.mk е дел од 034 Медија Груп. Покрај Valandovo.mk групацијата е издавач и на онлајн медиумите Vesti.sr, 24Gevgelija.mk, Bogdanci.mk, 24Dojran.mk и Radovis.mk.