Во Валандово ќе се одржи натпревар во прецизно слетување на параглајдери

Валандово / 10:34

На 03.11.2018-та година (сабота) ќе се одржи натпревар по параглајдерство во дисциплината „Прецизно слетување“.

Натпреварот ќе се одржи во Валандово, на параглајдерските полетувалишта Татарли или Голаш, во зависнот од моменталните метеоролошки услови.

Организатор на натпреварот е Клубот за екстремни спортови „Пеликан – екстрем“ – Стојаково.

Инаку летово Голаш и Татарли беа регистрирани во регистарот на Агенцијата за цивилно воздухопловство на Македонија како параглајдерски полетувалишта откако претставници од КЕС „Пеликан – екстрем“ извршија преглед и контрола на квалитетот на теренот на овие две локации.


⚠ Преземањето авторски текстови и фотографии е дозволено единствено доколку се почитуваат принципите за фер користење на содржина или со претходна дозвола од медиумот.

Valandovo.mk е дел од 034 Медија Груп. Покрај Valandovo.mk групацијата е издавач и на онлајн медиумите Vesti.sr, 24Gevgelija.mk, Bogdanci.mk, 24Dojran.mk и Radovis.mk.

Коментари

Login

Добредојдове! Логирајте се на вашата сметка

Запомни ме Заборавена лозинка?

Lost Password