Земјотрес со јачина од 4.2 степени утрово почувствуван и во Валандово

Утрово во 05 часот и 47 минути, земјотрес со јачина од 4.2 степени според Рихтер ja потресе соседна Република Грција а најмногу беше почувствуван во јужниот дел на Македонија.

Според Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Валандово, Охрид, Пехчево, Скопје и Штип, епицентарот на земјотресот се наоѓа 180 км југоисточно од Скопје.

Потресот кој најмногу беше почувствуван во јужните делови на земјава беше со интензитет од 3 степени според Европската макросеизмичка скала.


⚠ Преземањето авторски текстови и фотографии е дозволено единствено доколку се почитуваат принципите за фер користење на содржина или со претходна дозвола од медиумот.

Valandovo.mk е дел од 034 Медија Груп. Покрај Valandovo.mk групацијата е издавач и на онлајн медиумите Vesti.sr, 24Gevgelija.mk, Bogdanci.mk, 24Dojran.mk и Radovis.mk.

Коментари