Николовски: Завршена е 70% од дистрибутивна мрежа на системот за наводнување во Валандовско

Валандово / 10:20

Завршена е 70% од дистрибутивна мрежа на системот за наводнување на Валандово во јужниот дел на долината на реката Вардар.

„Со оваа инвестиција од над 24,3 милиони евра го унапредуваме земјоделското производство и го правиме конкурентно.“ потенцираше министерот за земјоделие Љупчо Николовски.

Системот за наводнување е составен од главна мрежа и секундарна мрежа со вкупна должина од 85 километри и со него ќе се наводнува 2100 хектари обработливо земјоделско земјиште.

Овој проект започна официјално со градба јуни 2019 година и се очекува да заврши 6 месеци пред предвиденото.


⚠ Преземањето авторски текстови и фотографии е дозволено единствено доколку се почитуваат принципите за фер користење на содржина или со претходна дозвола од медиумот.

Valandovo.mk е дел од 034 Медија Груп. Покрај Valandovo.mk групацијата е издавач и на онлајн медиумите Vesti.sr, 24Gevgelija.mk, Bogdanci.mk, 24Dojran.mk и Radovis.mk.

Градежната офанзива во 🇲🇰 продолжува! Завршена е 70% од дистрибутивна мрежа на системот за наводнување на Валандово во…

Gepostet von Ljupcho Nikolovski am Dienstag, 2. Juni 2020

Коментари

Login

Добредојдове! Логирајте се на вашата сметка

Запомни ме Заборавена лозинка?

Lost Password