Почина 83-годишен пациент од Валандово поради компликации од новиот коронавирус

Министерствот за здравство денес јави дека како резултат на компликации од коронавирусот, починато е уште едно лице од општина Валандово, на возраст од 83 години.

Лицето починало во болнички услови и е трето во општината жртва на Ковид-19.

Денес во општина Валандово се регистрирани 8 новозаразени, а 5 оздравени, со што бројот на активни случаи се искачи на 59, овјави Институтот за јавно здравје.

Во последните 24 часа на ниво на држава се направени 2827 тестирања, а регистрирани се 883 нови случаи на ковид-19 во:
-Скопје 345
-Куманово 37
-Дебар 10
-Штип 32
-Прилеп 54
-Тетово 32
-Струга 21
-Велес 39
-Битола 36
-Охрид 34
-Кавадарци 29
-Гостивар 19
-Гевгелија 32
-Струмица 44
-Крива Паланка 7
-Радовиш 12
-Крушево 1
-Кочани 25
-Пробиштип 2
-Демир Хисар 1
-Македонски Брод 1
-Пехчево 4
-Валандово 8
-Виница 5
-Делчево 1
-Кратово 3
-Свети Николе 12
-Кичево 16
-Ресен 4
-Неготино 17

Во болнички услови починати се 29 лица, дванаесет пациенти од Скопје (72, 75, 80, 70, 84, 54, 64, 33, 78,78,48 и 64г.), два пациенти од Куманово (63 и 82г.), три пациенти од Прилеп (76, 67 и 87г.), двајца од Тетово (65 и 72г.), пациент од Струга (81г.), двајца од Велес (77 и 80г.), два пациенти од Битола (64 и 65г.), двајца од Гостивар (63 и 74г.), пациент од Валандово (83г.) и двајца од Кичево (78 и 73г.).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 536 оздравени пациенти од:
-Скопје 153
-Куманово 23
-Штип 17
-Прилеп 30
-Тетово 43
-Струга 26
-Велес 26
-Битола 40
-Охрид 18
-Кавадарци 21
-Гостивар 41
-Гевгелија 15
-Струмица 13
-Крива Паланка 5
-Радовиш 6
-Крушево 1
-Кочани 3
-Пробиштип 3
-Валандово 5
-Виница 1
-Делчево 3
-Кратово 3
-Свети Николе 13
-Кичево 9
-Ресен 8
-Неготино 10

Досега во земјата се направени вкупно 376.565 тестирања на Ковид -19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 77134, бројката на оздравени пациенти е 52949, на починати е 2254, а бројот на активни случаи изнесува 21931.

Коментари


⚠ Преземањето авторски текстови и фотографии е дозволено единствено доколку се почитуваат принципите за фер користење на содржина или со претходна дозвола од медиумот.

Valandovo.mk е дел од 034 Медија Груп. Покрај Valandovo.mk групацијата е издавач и на онлајн медиумите Vesti.sr, 24Gevgelija.mk, Bogdanci.mk, 24Dojran.mk и Radovis.mk.