52-годишно лице е новата жртва на Ковид-19 од Валандово

Како последици на компликации предизвикани од новиот коронавирус, почина 52-годишно лице од општина Валандово.

Ова е четвртата жртва на Ковид-19 од општината и втора во последните шест дена.

Изминатото деноноќие во општина Валандово регистрирани се 3 нови случаи на Ковид-19 и 1 оздравен пациент.

Во последните 24 часа во Македонија се направени 2206 тестирања, а регистрирани се 592 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 259
-Куманово 31
-Дебар 7
-Штип 8
-Прилеп 30
-Тетово 18
-Струга 21
-Велес 17
-Битола 24
-Охрид 28
-Кавадарци 35
-Гостивар 21
-Гевгелија 8
-Струмица 12
-Крива Паланка 9
-Радовиш 5
-Кочани 7
-Пробиштип 1
-Демир Хисар 1
-Македонски Брод 1
-Пехчево 1
-Берово 2
-Валандово 3
-Виница 4
-Делчево 4
-Кратово 1
-Свети Николе 5
-Кичево 10
-Ресен 7
-Неготино 12

Починати се 21 лице, шест пациенти од Скопје (79,78,68,62, 64 и 53г), двајца од Куманово (69 и 78г), двајца од Тетово (60 и 72г), тројца од Прилеп (61,77 и 85г), еден пациент од Штип (87г), еден од Охрид (77г), еден од Струга (69г), двајца пациенти од Битола (64 и 85г), еден од Струмица (83г), еден од Берово (59г) и еден пациент од Валандово (52г).Сите пациенти се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 691 оздравени пациенти од:

-Скопје 245
-Куманово 26
-Штип 28
-Прилеп 76
-Тетово 23
-Струга 12
-Велес 23
-Битола 47
-Охрид 13
-Кавадарци 25
-Гостивар 29
-Гевгелија 17
-Струмица 19
-Крива Паланка 2
-Радовиш 5
-Кочани 13
-Пробиштип 2
-Демир Хисар 2
-Македонски Брод 5
-Пехчево 1
-Берово 16
-Валандово 1
-Виница 2
-Делчево 12
-Кратово 4
-Свети Николе 7
-Кичево 11
-Ресен 7
-Неготино 18

Досега во земјата се направени вкупно 388.485 тестирања на Ковид -19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 80407, бројката на оздравени пациенти е 57434, на починати е 2375, а бројот на активни случаи изнесува 20598.

Коментари


⚠ Преземањето авторски текстови и фотографии е дозволено единствено доколку се почитуваат принципите за фер користење на содржина или со претходна дозвола од медиумот.

Valandovo.mk е дел од 034 Медија Груп. Покрај Valandovo.mk групацијата е издавач и на онлајн медиумите Vesti.sr, 24Gevgelija.mk, Bogdanci.mk, 24Dojran.mk и Radovis.mk.