Временска прогноза за Валандово: Понеделник критичен ден за земјоделците и сточарите

Валандово / 17:06

Времето утре (петок), ќе биде променливо облачно со сончеви периоди, a ќе дува и слаб ветар.

Во сабота ќе имаме преодно стабилно време, со раст на максималните температури. Максималната темпетатура ќе се искачи до 23-24°степени.

Со формирање на циклон околу јужниот дел на Италија и делот на Јонското море, во недела, времето во Валандовско ќе биде променливо облачно, а облачноста постепено ќе се зголемува во текот на денот, во попладневните и ноќните часови се очекуват врнежи од дожд и ретки грмежи.

Понеделник времето ќе се задржи врнежливо и на места со пороен дожд, грмежи и можен ситен град.

Да напонениме, во понеделник ќе биде критичен ден, како за земјоделците така и за сточарите. Според направените анализи се очекува во понеделник да наврне и над 50 л/м2.

Вообичаено, при обилни врнежи во општината ќе се појават проблемите со Калковска река, со можност за излевање, ронење на карпи и слично.

Прогнозата ја подготви младиот синопричат Костадин Павлов од метео-порталот mkmeteo.mk.


⚠ Преземањето авторски текстови и фотографии е дозволено единствено доколку се почитуваат принципите за фер користење на содржина или со претходна дозвола од медиумот.

Valandovo.mk е дел од 034 Медија Груп. Покрај Valandovo.mk групацијата е издавач и на онлајн медиумите Vesti.sr, 24Gevgelija.mk, Bogdanci.mk, 24Dojran.mk и Radovis.mk.

Коментари

Login

Добредојдове! Логирајте се на вашата сметка

Запомни ме Заборавена лозинка?

Lost Password