Почнува 34-тото издание на „Фолк Фест“ – Валандово: вечерва ревијална вечер на најистакнатите текстописци

Валандово / 11:21

Валандово е подготвено за почетокот на 34-тото издание на најстариот фестивал за новокомпонирана музика „Фолк Фест“ – Валандово, со првата, ревијална вечер, како афирмација на македонскиот јазик.

Вечерва ќе бидат отпеани песните на најдобрите текстописци како, Ѓорѓи Барбаровски, Томислав Которчевиќ, Огнен Неделковски и Борче Нечовски, кои оставиле свој белег на фестивалот.

Утревечер (31.05.2019-та) ќе се одржи и финалната вечер со 20 нови композиции кои ќе бидат изведени од дебитанти и истакнати имиња на македонската музичка сцена. Редоследот на песните за финалната вечер на фестивалот беше утврден со вкрстено ждребување, една бавна и една брза песна, со цел да се одржи динамиката на фестивалот.

Како водителски пар на фестивалот ќе се појават Ирена Спировска и Ѓорѓи Калајџиев.


⚠ Преземањето авторски текстови и фотографии е дозволено единствено доколку се почитуваат принципите за фер користење на содржина или со претходна дозвола од медиумот.

Valandovo.mk е дел од 034 Медија Груп. Покрај Valandovo.mk групацијата е издавач и на онлајн медиумите Vesti.sr, 24Gevgelija.mk, Bogdanci.mk, 24Dojran.mk и Radovis.mk.

Коментари

Login

Добредојдове! Логирајте се на вашата сметка

Запомни ме Заборавена лозинка?

Lost Password