„Распеани валандовчани“ ја освоија втората награда на овогодинешното издание на „Фолк Фест Валандово“

Валандово / 22:09

Ансамблот за македонска народна песна „Распеани валандовчани“ ја освоија втората награда на овогодинешното, 34-то издание на „Фолк Фест Валандово“.

Тие во натпреварувачкиот дел настапија последни, со песната „Љубов преку граница“.

Песната е дело на сега покојниот Леонид Манчев, еден од основачите на фестивалот кому вечерва му беше доделена награда за животно дело.


⚠ Преземањето авторски текстови и фотографии е дозволено единствено доколку се почитуваат принципите за фер користење на содржина или со претходна дозвола од медиумот.

Valandovo.mk е дел од 034 Медија Груп. Покрај Valandovo.mk групацијата е издавач и на онлајн медиумите Vesti.sr, 24Gevgelija.mk, Bogdanci.mk, 24Dojran.mk и Radovis.mk.

Коментари

Login

Добредојдове! Логирајте се на вашата сметка

Запомни ме Заборавена лозинка?

Lost Password