Вести

Градоначалникот Перо Костадинов ги објави сите проекти на кои ќе работи Општината во периодот кој следува

Општина Валандово наредните неколку месеци ќе ги изведува и реализира следните проекти: – Изградба на детска градинка во населено место Брајковци; – Изградба на повеќенаменско игралиште во населено место Калково;…

Прочитај повеќе

Се подготвува наменскиот оглас за доделување државно земјиште под закуп за сточари

Објавен е повикот за поднесување барања за исплата на 50 отсто од трошоците за набавка на педигриран добиток, соопшти министерот за земјоделство шумарство и водостопанство Љупчо Николовски. Станува збор за…

Прочитај повеќе

Во 2017-та во општина Валандово се случиле 31 сообраќајна незгода со потешки последици во кои животот го загубиле четворица

Според статистиката објавена од МВР, во 2017-та година во Македонија се случиле 4.019 сообраќајни несреќи, со биланс од вкупно 6.379 настрадани лица. Најчеста причина за сообраќајките била брзото возење, а најмногу…

Прочитај повеќе

На Давид и Катерина им е потребна наша помош

Десетгодишниот Давид и 13-годишната Катерина Рујковски имаат оштетен вид и за да можат да го завршат своето образование нормално, потребни им се специјални ТВ лупи кои родителите не се во…

Прочитај повеќе

За крвна слика ќе се чека повеќе од еден ден. Анализите наместо во Валандово, отсега ќе се вршат во централната лабораторија во Струмица.

Со промените предложени Министерството за здравство, резулатите од анализите нема да се издаваат истиот ден како досега, а крвта ќе се транспортира во други градови во 12 централни лаборатории. Според листата…

Прочитај повеќе

Завршен концерт на Детскиот фолклорен ансамбл при Домот на културата „25-ти Мај“

На 10-ти јуни, во недела, на Фестивалската сцена „Јанко Узунов“ во Валандово, свој настап ќе имаат членовите на Детскиот фолклорен ансамбл при Домот на културата „25-ти Мај“. Завршниот концерт на…

Прочитај повеќе

Валандово со најголем морталитет од населените места на југоистокот

Податоците кои ги објави Државниот завод за статистика, покажуваат дека Валандово, во однос на другите населени места во југоисточна Македонија, бележи најголем морталитет кај населението. Поголемиот број на општини се…

Прочитај повеќе

„Лингва Старс“ од Валандово, во сабота во 19 часот, во Домот на културата, ја организираат својата завршна претстава

Друштвото за странски јазици „Лингва Старс“ од Валандово, на 2-ри јуни (сабота), со почеток од 19 часот, во Домот на Културата „25-ти Мај“ во Валандово, ја организираат својата завршна претстава….

Прочитај повеќе

Со 105 илјади денари ќе се уредува паркот кај „Кам“ маркет во Валандово

Општина Валандово распиша тендер за уредување на паркот кај маркетот пред семафорите во Валандово. За таа намена ќе бидат потрошени до 105.000 денари. При уредувањето планирано е да се направат…

Прочитај повеќе

Во сабота во Валандово ќе се одржи „Фестивал на дивите смокви“

Во сабота, со почеток од 12.00 часот, во паркот „Пеонија“, ќе се одржи „Фестивалот на дивите смокви“. На отворање на фестивалот збор ќе семат Наќо Кимов, лидер на Слоу Фуд…

Прочитај повеќе

Страна 65 of 77

Login

Добредојдове! Логирајте се на вашата сметка

Запомни ме Заборавена лозинка?

Lost Password