Вести

Дуелот Победа – Беласица денес од 14 часот на градскиот стадион во Валандово

Како дел од 15-то коло од Втората лига – Исток, денес ќе се одигра натпреварот помеѓу Победа и Беласица. Дуелот ќе започне во 14.00 часот, на градскиот стадион во Валандово….

Прочитај повеќе

Свечена академија во ОУ “Страшо Пинџур” Јосифово

Денеска во основното училишта “Страшо Пинџур” Јосифово беше одржана свечена академија со богата културно-уметничка програма по повод патрониот празник на училиштето. Пред присутните учениците од различни секции и подрачни училишта…

Прочитај повеќе

Средното училиште „Гоце Делчев“ ќе го разубави Валандово

Делови од Валандово, деновиве, ќе бидат хортикултурно уредувани со цвеќиња произведени и одгледувани од учениците на средното општинско училиште „Гоце Делчев“. Одредени дворни места на јавни институции во градот се…

Прочитај повеќе

Одржана трибина на тема „Родово базирано насилство”

Во Домот на културата „25-ти Мај” вечерва се одржа трибина на тема „Родово базирано насилство”. Трибината беше во организација на Комисијата за еднакдви можности на мажите и жените при Општина…

Прочитај повеќе

Една третина од браковите во Валандово завршуваат со развод

Според статистиките кои Државниот завод за статистика ги објави вчера, во последниот квартал од 2017 година, во Валандово е забележан морталитет. Родени се 20 деца, а бројот на починати лица…

Прочитај повеќе

Валандово му пркоси на грипот. Регистрирани 0 заболени.

Според последната статистика на Институтот за Јавно здравје, во општина Валандово не е регистриран случај на лице заболено од грип. Во текот на 7-та недела од 2018 година (од 12.02.2018…

Прочитај повеќе

Отпочната постапката за прогласување на планините од југоисточниот регион и Дојранското езеро за национални паркови, за стопирање на рудниците

Како дел од борбата против рудниците на смртта, како што ги нарекуваат еко-активистите, иницијативите за спас на Валандово, Гевгелија и Струмичко, отпочнаа постапка за прогласување на планините од југоисточниот дел…

Прочитај повеќе

Донесена одлука за формирање на Општински солидарен фонд

На вчерашната шеста седница по ред на советот на Општина Валандово, на предлог на градоначалникот Перо Костадинов беше изгласано оформување на „Општински солидарен фонд“. Фондот е оформен со цел да…

Прочитај повеќе

На предлог на советникот Димче Балески, Советот беше запознаен со планираните активности на иницијативата „Спас за Валандово“

Советникот Димче Балески го запозна Советот на Општина Валандово за планираните активности на иницијативата „Спас за Валандово“. Тој му посочи на Советот дека иницијативата „Спас за Валандово“ и еколошките иницијативи…

Прочитај повеќе

Се „кршеа копјата“ по предлог-одлуката за изградба на повеќенаменско игралиште во Калково

На Дневен ред на шестата Седница на Советот на Општина Валандово беше и точката за Општинскиот удел во финансирање на проектот за изградба на повеќенаменско игралиште во село Калково. Советникот…

Прочитај повеќе

Страна 64 of 66

Login

Добредојдове! Логирајте се на вашата сметка

Запомни ме Заборавена лозинка?

Lost Password