Валандовчанецот Васил Тасев со нова изработка: макета на рабровската црква „Св.Пророк Илија“

Валандово / 08:13

Од сто кутии кибрит, во период од околу два месеца, валандовчанецот Васил Тасев изработи макета на црквата „Св.Пророк Илија“ од село Раброво.

За изработката, освен кибрит користел и картон, а прецизноста е најважна за деталите – вели Тасев.

Од ова негово интересно хоби досега произлегле многу изработки, односно макети на цркви, како и други верски објекти, куќи, настрешници и слично. Вели дека изработките ги прави за најблиските.

Негов следен проект е изработка на макета на црквата „Пресвета Богородица“ од Јосифово.


⚠ Преземањето авторски текстови и фотографии е дозволено единствено доколку се почитуваат принципите за фер користење на содржина или со претходна дозвола од медиумот.

Valandovo.mk е дел од 034 Медија Груп. Покрај Valandovo.mk групацијата е издавач и на онлајн медиумите Vesti.sr, 24Gevgelija.mk, Bogdanci.mk, 24Dojran.mk и Radovis.mk.

Коментари

Login

Добредојдове! Логирајте се на вашата сметка

Запомни ме Заборавена лозинка?

Lost Password