Положено цвеќе пред споменикот на борците од НОБ по повод Денот на ослободувањето на општина Валандово

Валандово / 12:23

По повод Денот на ослободувањето на општина Валандово – “6-ти Ноември”, делегации на Општина Валандово, Советот на Општина Валандово, Министерството за внатрешни работи, општински институции и политички партии положија свежо цвеќе пред споменикот на борците од НОБ во градскиот парк, „Пеонија“.

На 75-годишнината од овој голем датум од нашата историја, се оддаде чест на 34 загинати борци, вклучени во Народно ослободителното движење, на жртвите од фашистичкиот терор и на сите поддржувачи во борбата за слобода и антифашизам.

Оваа борба е темелот на новото демократско и слободно Валандово, заедница на граѓани со отворени умови и големи срца се вели во соопштението од Општината.


⚠ Преземањето авторски текстови и фотографии е дозволено единствено доколку се почитуваат принципите за фер користење на содржина или со претходна дозвола од медиумот.

Valandovo.mk е дел од 034 Медија Груп. Покрај Valandovo.mk групацијата е издавач и на онлајн медиумите Vesti.sr, 24Gevgelija.mk, Bogdanci.mk, 24Dojran.mk и Radovis.mk.

Коментари

Login

Добредојдове! Логирајте се на вашата сметка

Запомни ме Заборавена лозинка?

Lost Password