За денес закажана осмата Седница на Советот на Општина Валандово

Денес (29.03.2018) ќе се одржи осмата по ред Седница на Советот на Општина Валандово. Во продолжение…

Валандовскиот ајвар хит во Москва

Во Москва, Русија, од 25-ти до 28-ми март, во комплексот „Фуд сити“, се одржа манифестацијата „Деновите на…

Ќе се рехабилитира регионалниот пат Дедели – Фурка – Богданци – Гевгелија

Со средства од Светска Банка, ќе се рехабилитира регионалниот пат P1109, односно трасата Дедели – Фурка…

Александра Јанева, за Велигден, со солистички концерт на плоштадот во Валандово

На 8-ми април, Велигден, со почеток од 20.30 часот, на градскиот плоштад во Валандово, свој солистички…

Донесена одлука за затворање на рудникот „Казандол“

На денешната седница на Владата на Република Македонија беше одлучено да биде еднострано раскинат договорот со…

Сардич МЦ контра изјавите на Министерството за економија: Условите за еднострано раскинување на договорот не се исполнети

Од компанијата „Сардич МЦ“, концесионер во Рударскиот комплекс „Казандол“, реагираат на изјавите на Министерот за економија…

Алармантна состојбата со водата за пиење од водоводот во Балинци

Водоводот во село Балинци, кој од неодамна е под ингеренција на Јавното претпријатие – Комунален сервис…

Документот за раскинување на договорот со компанијата Сардич МЦ за рудникот во Казандол е подготвен. Се чека потписот на премиерот Зоран Заев.

Документот со кој и официјално ќе биде раскинат договорот со компанијата Сардич МЦ за рудникот во…

Повеќе од 500 лица чекаат на деблокирање на процесот за полагање возачки испит

Без малку четири месеци испитниот центар АС Струмекс, кој го опслужува целиот југоисток не спроведува ниту…

Од ноќеска почнува летното сметање на времето

Со поместување на стрелките на часовникот за еден час нанапред, од ноќеска времето во два часот…